Ostatní národní speciality
Ostatní národní speciality
Bramborák
Doba přípravy:30 min
Doba vaření:20 min
Počet porcí:4
Nejdůležitější rada pro přípravu bramboráků? Servírovat rovnou z pánve! Křupavou bramborovou placku si dokonale vychutnáme ještě horkou, čím déle ji necháme odpočívat, tím víc změkne a ztratí tak své nejlepší přednosti.
Suroviny:
0,5 kg brambor
0,5 dcl mléka
100 g hladké mouky
1 vejce
2 stroužky česneku
špetka soli
majoránka
pepř
2 dcl oleje na smažení nebo 200 g sádla
česnek
Postup:
Oloupané a omyté brambory nastrouháme najemno, necháme odstát a slijeme vodu, která se z hmoty uvolní. Přidáme mléko, mouku, vajíčka, utřený česnek, sůl, v prstech pečlivě rozemnutou majoránku a pepř. Směs pečlivě rozmícháme. Na pánev nebo lívanečník nalijeme olej (můžeme nahradit vepřovým sádlem) a rozpálíme. Bramboráky pečeme po obou stranách do nazlátlé barvy. Bramboráky necháme okapat na ubrousku a čerstvé podáváme.
Bramborové knedlíky plněné uzeným masem
Doba přípravy:30 min
Doba vaření:20 min
Počet porcí:4
Na popsání hesla „knedlík“ bychom v encyklopedii české gastronomie potřebovali několik stránek. Bramborové knedlíky s uzeným by tu určitě měly čestnou pozici, nicméně mnohem lepší než o nich číst a psát, je vařit a ochutnávat…
Suroviny:
200 g uzené krkovice
900 g brambor vařených ve slupce
180 g hrubé mouky
80 g krupice
sádlo 2 cibule
1 vejce
sůl
trocha hladké mouky na vyválení knedlíků
Postup:
Uvařené a oloupané brambory nastrouháme na jemném struhadle, přidáme mouku, krupici, vejce, sůl, vypracujeme těsto. Vyválíme asi 0,5 cm silné pláty a rozkrájíme na čtverce asi 5x5 cm. Najemno nasekané kousky uzeného masa zabalíme do těsta a vaříme v osolené vodě asi 10–12 minut. Vařené knedlíky vyjmeme a podáváme přelité cibulkou osmaženou na sádle.
Candát na kmíně
Doba přípravy:20 min
Doba vaření:30 min
Počet porcí:4
Klasická a velmi rychlá úprava českých sladkovodních ryb. Místo candáta si dosadíme kapra, štiku nebo pstruha, pokmínujeme, důkladně opečeme a podáváme.
Suroviny:
800 g candáta
20 g másla
50 g sádla hladká mouka
sůl
kmín
Postup:
Porce ryby osolíme, okmínujeme a poprášíme moukou. Rybu pečeme v rozehřátém sádle zvolna po obou stranách doměkka. Tuk od pečení zastříkneme vodou, převaříme a zjemníme máslem. Touto šťávou přelijeme rybu na talíři.
Houbový kuba
Doba přípravy:10 min a min. 2 hod na namáčení hub
Doba vaření:60 min
Počet porcí:4
Dříve si lidé dopřávali houbového kubu o Vánocích, dnes si ho můžeme dát třeba k večeři. Je to zároveň jeden z mála receptů, v němž dominují kroupy. V minulosti se vařily běžně, ale pak byly nahrazeny rýží a dnes se připravují spíš výjimečně.
Suroviny:
300 g krup
hrst sušených hub
2 stroužky česneku
3 lžíce másla
drcený kmín majoránka
mletý pepř
sůl
máslo
Postup:
Sušené houby namočíme na několik hodin do studené vody, pak je uvaříme doměkka a scedíme. Kroupy propláchneme vroucí vodou a v mírně osolené vodě ochucené kmínem uvaříme doměkka. Pak je propláchneme a necháme okapat. Přidáme česnek utřený se solí, opepříme, ochutíme majoránkou a omastíme máslem, promícháme s uvařenými houbami a směs rozestřeme do tukem vymazaného pekáče. Vložíme do horké trouby a zapečeme dozlatova.
Jihočeský kapr Jordán
Specialita regionu Jižní Čechy
Doba přípravy:10 min
Doba vaření:20 min
Počet porcí:4
Jordán je nejen vodní nádrž vjihočeském Táboře, ale také jednoduchý a chutný způsob úpravy kapra. Nejsou k němu zapotřebí zvláštní suroviny ani speciální kuchařské dovednosti. Stačí opéct podkovy masa, dobře ochutit šťávu a popřát dobrou chuť!
Suroviny:
1 kapr
90 g tuku
1/2 citronu
2,5 dcl červeného stolního vína
lžíce másla
1/2 l vody
špetka soli
Postup:
Očištěného a vykuchaného kapra opláchneme a nasekáme na porce (podkovy), posolíme a opečeme na rozpáleném tuku po obou stranách. Mírně podlijeme horkou vodou a červeným vínem a podusíme. Vypečenou šťávu ochutíme citronovou šťávou, osolíme, zjemníme máslem a krátce provaříme. Jako příloha se hodí různě upravené brambory.
Kapr na modro po staročesku
Specialita regionu Jižní Čechy
Doba přípravy:30 min
Doba vaření:45 min
Počet porcí:4
Česká ryba číslo jedna - to je určitě kapr. Jeho chov má v Čechách a na Moravě už několik staletí dlouhou tradici. Obdobně starý je i recept na jeho přípravu.
Suroviny:
1 očištěný kapr s neporušenou kůží (hmotnost asi 1,5 kg)
2 l vody
2 cibule
2 mrkve
1 malý celer
1 malý pórek
kousek celerové natě zelená petrželka
100 ml bílého vína nebo octa zředěného vodou
1 bobkový list
10 zrnek pepře
sůl
citronová šťáva
Postup:
Ve větším hrnci přivedeme vodu k varu a vložíme do ní oloupanou a na kolečka nakrájenou cibuli, očištěnou a drobně rozkrájenou mrkev, celer a pórek spolu s opranou petrželkou, celerovou natí a bobkovým listem. Osolíme, přidáme víno nebo rozředěný ocet, pepř a na mírném ohni 20 minut vaříme.
Kapra opereme a dbáme přitom, abychom nepoškodili kůži, neboť jinak by se kapr nezbarvil pěkně domodra. Vnitřek kapra osolíme a zakapeme citronovou šťávou. Vložíme jej opatrně do zeleninového vývaru a připravujeme 15–20 minut (nesmí se vařit, vývar udržujeme stále jen pod bodem varu). Měkkého kapra podáváme na nahřáté míse obloženého vařenými brambory s máslem. Můžeme podávat s majonézou ochucenou křenem.
Kapr smažený s bramborovým salátem
Doba přípravy:30 min
Doba vaření:90 min
Počet porcí:4
Kapr a bramborový salát patří k českým Vánocům stejně neoddělitelně jako dárky a koledy. Ryba voní v troubě a v kuchyni se právě dokončuje bramborový salát podle rodinného receptu. Nemáte taky občas chuť otočit kalendář a udělat si svátky?
Suroviny:
4 porce kapra po 150 g
hladká mouka
2 vejce
2 lžíce mléka tuk na smažení
citron
strouhanka
sůl
Suroviny na bramborový salát:
1 kg brambor (nejlépe typu A)
1/4 kg mrkve
1/4 kg celeru
ocet
sklenici sterilovaného nebo 200 g mraženého hrášku 150 g kyselých okurek
4 – 6 lžic majonézy
pepř
sůl
Postup:
Porce kapra osolíme, obalíme postupně v mouce, ve vejcích rozšlehaných s mlékem a se solí a pak ve strouhance. Smažíme na tuku z obou stran dozlatova. Ke každé porci kapra přidáme citron. Podáváme s bramborami nebo bramborovým salátem.
Bramborový salát
Brambory ve slupce osolíme a vaříme asi 15–20 minut podle velikosti, až jsou po vpichu nožem měkké. Necháme mírně vychladnout. Vychladlé brambory oloupeme a nakrájíme na kostičky asi 1×1 cm. Mrkev a celer oloupeme a ve vodě se solí a octem vaříme 10–15 minut, aby zelenina byla měkká, ale ne rozvařená. Vyjmeme z vody, necháme vychladnout a nakrájíme nadrobno. Nakrájíme na kostičky i okurky, lák použijeme při dokončování salátu. Hrášek necháme rozmrznout, sterilovaný slijeme a necháme okapat. Všechny nakrájené suroviny lehce v míse promícháme, postupujeme velmi opatrně a lehce, postupně přidáme majonézu a trochu láku z okurek. Dosolíme a ochutíme pepřem.
Koprová omáčka
Doba přípravy:10 min
Doba vaření:20 min
Počet porcí:4
Koprovka patří mezi české omáčkové stálice. Ve variantě s knedlíkem a vejcem ji můžeme pasovat na národní vegetariánské jídlo.
Suroviny:
5 dkg másla
6 dkg hladké mouky
1/2 l vody nebo vývaru z masa
2 lžíce sekaného kopru 1/2 l kysané smetany
1–2 lžíce octa
2–3 lžíce cukru
sůl
Postup:
Mouku v hrnci nasucho opražíme, přimícháme do ní rozpuštěné máslo, zalijeme vývarem nebo vodou, ale část tekutiny necháme stranou, osolíme a 20 minut povaříme. Ve zbylém vývaru v jiném hrnci povaříme nasekaný kopr, přidáme ho do omáčky, hotovou omáčku zalijeme za stálého míchání smetanou a ještě chvíli prohřejeme. Omáčka by měla mít krémovou konzistenci. Podle chuti ji dosolíme a dokyselíme octem. Podáváme s bramborem a vejcem, popř. s knedlíkem a hovězím masem.
Ovocné kynuté knedlíky
Doba přípravy:90 min
Doba vaření:15 min
Počet porcí:4
V anketě o nejoblíbenější jídlo spojené se vzpomínkami na dětství by ovocné knedlíky jistě zabodovaly. Obláčkově nadýchané těsto s horkým ovocem posypané tvarohem a přelité rozpuštěným máslem je prostě nezapomenutelné…
Suroviny:
1/2 kg hrubé mouky
1/2 kg hladké mouky
droždí
špetka soli 450 ml vlažné vody
2 lžičky cukru
vejce
povidla nebo čerstvé ovoce (švestky, meruňky, jahody, borůvky, může být i kompot)
Postup:
Do vlažné vody dáme cukr, rozdrobíme droždí a necháme vykynout kvásek. Prosijeme mouku, přidáme vejce, špetku soli a kvásek. Vypracujeme těsto, které ještě necháme aspoň půl hodiny kynout na teplém místě. Po vykynutí ho rozdělíme na stejné kousky, do kterých zabalíme ovoce (pečlivě, aby tam nebyly otvory). Knedlíky ještě necháme kynout a dáme vařit dostatečné množství vody do většího hrnce. Knedlíky dáváme do vroucí vody a vaříme asi 10–12 minut. Po vyjmutí z vody je propíchneme vidličkou.
Tip na servírování: měkký tvaroh utřeme s vanilkovým cukrem, cukrem krupice podle chuti, přidáme žloutek a nalijeme na knedlíky. Pak je ještě polijeme rozpuštěným máslem.
Pečená kachna s knedlíkem a se zelím
Doba přípravy:20 min
Doba vaření:nejméně 90 min
Počet porcí:4
Gastronomie podléhá aktuálním trendům stejně jako móda. Naštěstí jsou jídla, která se stále vaří bez ohledu na to, co je právě v kurzu. Pečená kachna s domácím knedlíkem a zelím k nim patří a po zásluze ji můžeme řadit mezi evergreeny české kuchyně.
Suroviny:
1 kachna o váze asi 1,8 kg
3 – 4 lžíce kmínu
sůl na dochucení
Postup:
Očištěnou kachnu opláchneme, odstraníme biskupa, mírně osolíme na povrchu i uvnitř, okmínujeme a vložíme do pekáče. Podlijeme trochou vody a pečeme po obou stranách dozlatova, tučnější části během pečení mírně propichujeme vidličkou, aby se sádlo dobře vypeklo. Kachnu během pečení přeléváme výpekem, aby se méně tučné části nevysušily. Sádlo z výpeku slijeme, výpek zalijeme trochou horké vody, krátce provaříme a procedíme, poté do něj přidáme odlité sádlo a dobře promícháme.
Příloha:
Jako příloha se k pečené kachně hodí houskové nebo bramborové knedlíky a bílé nebo červené zelí. Vhodnou variantou mohou být vařené brambory a různé druhy zeleninových salátů.
Rajská omáčka s hovězím masem
Doba přípravy:10 min
Doba vaření:90 min
Počet porcí:4
Obyčejné jídlo, které se dá připravit neobyčejným způsobem. Rajskou najdeme v jídelníčku školní kuchyně stejně jako v luxusní restauraci, a tak i podle naturelu mistra vařečky může jít o kulinářský zážitek nebo jen o jídlo, které neurazí, ani nepotěší…
Suroviny:
500 g předního hovězího masa
1 menší cibule
2 lžíce másla
4 kuličky pepře
2 kuličky nového koření
1 ks bobkového listu 200 g rajského protlaku
200 ml kečupu
sůl
cukr podle chuti
perníkové koření
Postup:
Maso omyjeme, zalijeme vodou, přidáme kuličky pepře, nového koření a bobkový list, osolíme a vaříme, dokud není maso měkké. Podle potřeby doléváme vodou, abychom měli asi 1 litr vývaru. V kastrolu si rozpustíme máslo a usmažíme na něm dorůžova cibuli nakrájenou na jemné kostičky. Zalijeme vývarem z masa a vaříme, dokud není cibule měkká. Přidáme rajský protlak, kečup a perníkové koření. Nakonec zahustíme moukou rozkvedlanou ve studené vodě a za stálého míchání přivedeme k varu. Vaříme asi 10 minut, dochutíme cukrem a solí. Maso naporcujeme na plátky a na talíři zalijeme rajskou omáčkou. Podáváme s houskovým knedlíkem nebo těstovinami.
Smažené řízky
Doba přípravy:20 min
Doba vaření:20 min
Počet porcí:4
Kde by asi byla česká historie všedního dne bez řízků? Těch nedělních obědů, těch výletů a cest za poznáním, kde hrál řízek od maminky hlavní roli…
Suroviny:
4 řízky po 150 g (vepřová kýta nebo kotleta bez kosti; telecí kýta, krůtí nebo kuřecí prsa)
2 vejce
200 g hladké mouky
250 g najemno umleté housky
sůl
1/2 l oleje na smažení
Postup:
Maso omyjeme, osušíme, posolíme a jemně naklepeme na tenké plátky. Obalíme v mouce, rozšlehaném vajíčku a strouhance. Prsty jemně přitlačíme trojobal k masu. Na pánvi rozpálíme olej a vložíme do něj řízky tak, aby se do oleje celé ponořily a rychle je z obou stran osmažíme. Jen tak se maso zatáhne, nepustí šťávu a zůstane křehké. Zmírníme teplotu oleje a řízky dosmažíme dozlatova.
Po vyjmutí řízků z oleje je necháme okapat na ubrousku a nebo je (napíchnuté na vidličku) na 2 vteřiny ponoříme do vroucí vody a rychle vyjmeme. Řízky se zbaví přebytečného oleje a přitom zůstanou křupavé. Pro zjemnění chutě můžeme do oleje před dosmažením řízků přidat lžíci másla.
Jako přílohu doporučujeme tradiční bramborový salát, brambory připravené na různý způsob nebo bramborou kaši.
Švestkové knedlíky z bramborového těsta
Doba přípravy:30 min
Doba vaření:20 min
Počet porcí:4
Málokterá surovina má v kuchyni tak univerzální využití jako brambory. Vařené, pečené, smažené, naslano i nasladko, jako hlavní chod nebo příloha. Z bramborového těsta se dají vykouzlit divy a švestkové knedlíky posypané tvarohem jsou toho důkazem.
Suroviny:
0,5 kg brambor
1 vejce
špetka soli
70 g krupice
230 g hrubé mouky 0,6 kg švestek
150 g tvarohu na strouhání
150 g cukru moučky
lžíce másla
Postup:
Uvařené brambory necháme vychladnout a najemno je umeleme nebo nastrouháme. Přidáme sůl, rozšlehaná vejce, krupici, mouku (trochu odložíme na posypání válu) a z hmoty vypracujeme těsto. Vyválíme tenčí plát, nakrájíme čtverečky přibližně 4x4 cm a na ně klademe opláchnuté a do sucha otřené švestky, které pečlivě zabalíme a vytvarujeme knedlíky.
Knedlíky vkládáme do vroucí, mírně osolené vody a zvolna vaříme. Nezapomeneme několikrát opatrně zamíchat, aby se nepřichytily ke dnu nádoby. Vaříme do doby, než vyplavou na hladinu.
Před podáváním posypeme knedlíky jemně nastrouhaným tvarohem a moučkovým cukrem a přelijeme rozpuštěným máslem.
Tvarohové knedlíky s jahodami
Doba přípravy:45 min
Doba vaření:10 min
Počet porcí:10
Jemné tvarohové těsto můžeme plnit ovocem podle sezony nebo chuti. Kromě jahod a švestek třeba meruňkami nebo borůvkami. Měnit můžeme i posypku: místo tvarohu stačí cukr se skořicí nebo strouhaný perník.
Suroviny:
300 g měkkého tvarohu
3 dcl mléka
900 g hrubé mouky
1 kg jahod
300 g tvarohu strouhaného 300 g cukru moučky
300 g másla na polití knedlíků
100 g másla do těsta
3 vejce
špetka soli
Postup:
Změklé máslo vyšleháme metlou a přidáme k němu vejce, sůl, prolisovaný měkký tvaroh a větší část mléka. Směs pečlivě rozmícháme, přidáme hrubou mouku (trochu mouky si necháme na posypání válu a vyválení těsta). Do těsta přilijeme zbytek mléka a těsto vypracujeme a vyválíme na tenčí plát, nakrájíme na čtverečky přibližně 4x4 cm a na ně klademe opláchnuté jahody, které pečlivě zabalíme a vytvarujeme knedlíky.
Knedlíky vkládáme do vroucí, mírně osolené vody a zvolna vaříme, nezapomeneme několikrát opatrně zamíchat, aby se nepřichytily ke dnu nádoby. Vaříme přibližně 5 minut.
Před podáváním posypeme knedlíky jemně nastrouhaným tvarohem a moučkovým cukrem a přelijeme rozpuštěným máslem.
Vepřová kýta po selsku
Doba přípravy:20 min
Doba vaření:60 min
Počet porcí:4
Maso potřeme česnekem a pečeme tak důkladně, až se skoro rozpadá. Jeho zlatavou kůrku přelijeme jemnou šťávou, obložíme knedlíky a zelím a můžeme hodovat. V dietnější variantě nabídneme k vepřovému jako přílohu čerstvý zeleninový salát.
Suroviny:
1/2 kg vepřové kýty
3 stroužky česneku
3 špetky soli
1 cibule
100 g sádla nebo oleje
7 dcl vody
20 g hladké mouky
Postup:
Kýtu opláchneme a rozdělíme na menší kousky, potřeme česnekem a solí, vložíme do pekáče na kolečka pokrájené cibule, přidáme sádlo (nebo olej) a mírně podlijeme vodou. Pečeme za občasného přelévání masa vzniklou šťávou doměkka a dozlatova. Dbáme na to, aby se cibule pod masem nepřipálila! Nezapomínejme maso pravidelně otáčet. Upečenou kýtu vyjmeme a vzniklou šťávu přecedíme, zaprášíme moukou, přiměřeně zalijeme vodou, rozmícháme a dovaříme do jemné šťávy, kterou můžeme podle potřeby přisolit a nakonec přecedit.
Jako příloha jsou vhodné různě upravené brambory, knedlíky, červené nebo bílé zelí, špenát nebo kapusta.
Postup:
Maso omyjeme, osušíme, posolíme a jemně naklepeme na tenké plátky. Obalíme v mouce, rozšlehaném vajíčku a strouhance. Prsty jemně přitlačíme trojobal k masu. Na pánvi rozpálíme olej a vložíme do něj řízky tak, aby se do oleje celé ponořily a rychle je z obou stran osmažíme. Jen tak se maso zatáhne, nepustí šťávu a zůstane křehké. Zmírníme teplotu oleje a řízky dosmažíme dozlatova.
Po vyjmutí řízků z oleje je necháme okapat na ubrousku a nebo je (napíchnuté na vidličku) na 2 vteřiny ponoříme do vroucí vody a rychle vyjmeme. Řízky se zbaví přebytečného oleje a přitom zůstanou křupavé. Pro zjemnění chutě můžeme do oleje před dosmažením řízků přidat lžíci másla.
Jako přílohu doporučujeme tradiční bramborový salát, brambory připravené na různý způsob nebo bramborou kaši.
Švestkové knedlíky z bramborového těsta
Doba přípravy:30 min
Doba vaření:20 min
Počet porcí:4
Málokterá surovina má v kuchyni tak univerzální využití jako brambory. Vařené, pečené, smažené, naslano i nasladko, jako hlavní chod nebo příloha. Z bramborového těsta se dají vykouzlit divy a švestkové knedlíky posypané tvarohem jsou toho důkazem.
Suroviny:
0,5 kg brambor
1 vejce
špetka soli
70 g krupice
230 g hrubé mouky 0,6 kg švestek
150 g tvarohu na strouhání
150 g cukru moučky
lžíce másla
Postup:
Uvařené brambory necháme vychladnout a najemno je umeleme nebo nastrouháme. Přidáme sůl, rozšlehaná vejce, krupici, mouku (trochu odložíme na posypání válu) a z hmoty vypracujeme těsto. Vyválíme tenčí plát, nakrájíme čtverečky přibližně 4x4 cm a na ně klademe opláchnuté a do sucha otřené švestky, které pečlivě zabalíme a vytvarujeme knedlíky.
Knedlíky vkládáme do vroucí, mírně osolené vody a zvolna vaříme. Nezapomeneme několikrát opatrně zamíchat, aby se nepřichytily ke dnu nádoby. Vaříme do doby, než vyplavou na hladinu.
Před podáváním posypeme knedlíky jemně nastrouhaným tvarohem a moučkovým cukrem a přelijeme rozpuštěným máslem.
Tvarohové knedlíky s jahodami
Doba přípravy:45 min
Doba vaření:10 min
Počet porcí:10
Jemné tvarohové těsto můžeme plnit ovocem podle sezony nebo chuti. Kromě jahod a švestek třeba meruňkami nebo borůvkami. Měnit můžeme i posypku: místo tvarohu stačí cukr se skořicí nebo strouhaný perník.
Suroviny:
300 g měkkého tvarohu
3 dcl mléka
900 g hrubé mouky
1 kg jahod
300 g tvarohu strouhaného 300 g cukru moučky
300 g másla na polití knedlíků
100 g másla do těsta
3 vejce
špetka soli
Postup:
Změklé máslo vyšleháme metlou a přidáme k němu vejce, sůl, prolisovaný měkký tvaroh a větší část mléka. Směs pečlivě rozmícháme, přidáme hrubou mouku (trochu mouky si necháme na posypání válu a vyválení těsta). Do těsta přilijeme zbytek mléka a těsto vypracujeme a vyválíme na tenčí plát, nakrájíme na čtverečky přibližně 4x4 cm a na ně klademe opláchnuté jahody, které pečlivě zabalíme a vytvarujeme knedlíky.
Knedlíky vkládáme do vroucí, mírně osolené vody a zvolna vaříme, nezapomeneme několikrát opatrně zamíchat, aby se nepřichytily ke dnu nádoby. Vaříme přibližně 5 minut.
Před podáváním posypeme knedlíky jemně nastrouhaným tvarohem a moučkovým cukrem a přelijeme rozpuštěným máslem.
Vepřová kýta po selsku
Doba přípravy:20 min
Doba vaření:60 min
Počet porcí:4
Maso potřeme česnekem a pečeme tak důkladně, až se skoro rozpadá. Jeho zlatavou kůrku přelijeme jemnou šťávou, obložíme knedlíky a zelím a můžeme hodovat. V dietnější variantě nabídneme k vepřovému jako přílohu čerstvý zeleninový salát.
Suroviny:
1/2 kg vepřové kýty
3 stroužky česneku
3 špetky soli
1 cibule
100 g sádla nebo oleje
7 dcl vody
20 g hladké mouky
Postup:
Kýtu opláchneme a rozdělíme na menší kousky, potřeme česnekem a solí, vložíme do pekáče na kolečka pokrájené cibule, přidáme sádlo (nebo olej) a mírně podlijeme vodou. Pečeme za občasného přelévání masa vzniklou šťávou doměkka a dozlatova. Dbáme na to, aby se cibule pod masem nepřipálila! Nezapomínejme maso pravidelně otáčet. Upečenou kýtu vyjmeme a vzniklou šťávu přecedíme, zaprášíme moukou, přiměřeně zalijeme vodou, rozmícháme a dovaříme do jemné šťávy, kterou můžeme podle potřeby přisolit a nakonec přecedit.
Jako příloha jsou vhodné různě upravené brambory, knedlíky, červené nebo bílé zelí, špenát nebo kapusta.
Vepřová pečeně s knedlíkem a se zelím
Doba přípravy:20 min, 1 den na odležení
Doba vaření:60 min
Počet porcí:10
Hledáme-li jídlo, které vystihuje to nejpodstatnější z české kuchyně, vepřo knedlo zelo je určitě ideální přiklad. V něm se spojují hned tři oblíbené české pochoutky: vepřová pečeně, knedlíky a kysané zelí. Že k tomuto jídlu patří ještě pivo, není snad třeba ani dodávat…
Suroviny:
1 kg vepřové pečeně
2 cibule
1 kyselejší jablko
sůl
mletý pepř
česnek
drcený kmín
vývar
celý kmín
sádlo
podle potřeby voda
příloha:
kysané zelí
1 cibule
celý kmín
sádlo
sůl
cukr
1 lžíce polohrubé mouky
Postup:
Vepřovou pečeni osolíme, potřeme lehce mletým pepřem, mletým nebo drceným kmínem, rozetřeným česnekem a dáme do nádoby s víkem a necháme uležet do druhého dne v lednici.
Oloupanou cibuli nakrájíme na půlkolečka, jablka na plátky a dáme do pekáče, kde jsme rozpustili sádlo a nechali zpěnit celý kmín. Potom přidáme vepřovou pečeni, přikryjeme a dáme péci do trouby. Pečeme asi 3/4 hodiny přikryté, potom odkryjeme a necháme zrůžovět napřed na jedné straně a potom na druhé. Před posledním otočením přidáme do výpeku vývar – množství záleží na tom, kolik chceme mít šťávy z pečeně.
Mezitím si připravíme kysané zelí, které dáme vařit s trochou kmínu a soli. Když je zelí hotové, osladíme je podle chuti a zahustíme cibulovou jíškou. Jíšku připravíme tak, že dáme na pánev sádlo a cibuli rozkrájenou najemno smažíme, až začne růžovět a potom přidáme polohrubou mouku a necháme chvíli zpěnit. Potom zamícháme do vařeného zelí. Podle chuti můžeme přisladit.
Vepřovou pečeni podáváme se zelím a bramborovým nebo chlupatým knedlíkem.
Bramborové knedlíky
Suroviny:
1 kg brambor
2 vejce
lžíce mléka cca 400 g hrubé mouky
3 lžíce hrubé dětské krupičky
sůl
Postup:
Brambory, den předem vařené ve slupce, oloupeme, nastrouháme na hrubém okurkovém struhadle, v míse je osolíme a smícháme s vejci rozšlehanými ve lžíci mléka. Brambory přendáme na vál posypaný moukou a postupně do nich zaděláváme mouku s krupicí, až se těsto nelepí. Z těsta vytvarujeme šišky a vaříme je v osolené vodě asi 20 minut.
Chlupaté knedlíky
Suroviny:
350 g syrových oloupaných brambor
150 g ve slupce vařených oloupaných brambor
250 g hrubé mouky 1 vejce
hrst petržele kudrnky
sůl
Postup:
Vařené i syrové brambory nastrouháme na jemném struhadle a smícháme je s moukou, vejcem a sekanou petrželkou kudrnkou, osolíme a důkladně zamícháme v kompaktní těsto. Část těsta si vezmeme do dlaně a lžící tvarujeme knedlíky, které házíme rovnou do vařící osolené vody. Podebereme, aby se nepřichytly ke dnu, a podle velikosti vaříme asi 5–7 minut. Po vyjmutí z vody lehce zakápneme olejem.
Doba přípravy:20 min, 1 den na odležení
Doba vaření:60 min
Počet porcí:10
Hledáme-li jídlo, které vystihuje to nejpodstatnější z české kuchyně, vepřo knedlo zelo je určitě ideální přiklad. V něm se spojují hned tři oblíbené české pochoutky: vepřová pečeně, knedlíky a kysané zelí. Že k tomuto jídlu patří ještě pivo, není snad třeba ani dodávat…
Suroviny:
1 kg vepřové pečeně
2 cibule
1 kyselejší jablko
sůl
mletý pepř
česnek
drcený kmín
vývar
celý kmín
sádlo
podle potřeby voda
příloha:
kysané zelí
1 cibule
celý kmín
sádlo
sůl
cukr
1 lžíce polohrubé mouky
Postup:
Vepřovou pečeni osolíme, potřeme lehce mletým pepřem, mletým nebo drceným kmínem, rozetřeným česnekem a dáme do nádoby s víkem a necháme uležet do druhého dne v lednici.
Oloupanou cibuli nakrájíme na půlkolečka, jablka na plátky a dáme do pekáče, kde jsme rozpustili sádlo a nechali zpěnit celý kmín. Potom přidáme vepřovou pečeni, přikryjeme a dáme péci do trouby. Pečeme asi 3/4 hodiny přikryté, potom odkryjeme a necháme zrůžovět napřed na jedné straně a potom na druhé. Před posledním otočením přidáme do výpeku vývar – množství záleží na tom, kolik chceme mít šťávy z pečeně.
Mezitím si připravíme kysané zelí, které dáme vařit s trochou kmínu a soli. Když je zelí hotové, osladíme je podle chuti a zahustíme cibulovou jíškou. Jíšku připravíme tak, že dáme na pánev sádlo a cibuli rozkrájenou najemno smažíme, až začne růžovět a potom přidáme polohrubou mouku a necháme chvíli zpěnit. Potom zamícháme do vařeného zelí. Podle chuti můžeme přisladit.
Vepřovou pečeni podáváme se zelím a bramborovým nebo chlupatým knedlíkem.
Bramborové knedlíky
Suroviny:
1 kg brambor
2 vejce
lžíce mléka cca 400 g hrubé mouky
3 lžíce hrubé dětské krupičky
sůl
Postup:
Brambory, den předem vařené ve slupce, oloupeme, nastrouháme na hrubém okurkovém struhadle, v míse je osolíme a smícháme s vejci rozšlehanými ve lžíci mléka. Brambory přendáme na vál posypaný moukou a postupně do nich zaděláváme mouku s krupicí, až se těsto nelepí. Z těsta vytvarujeme šišky a vaříme je v osolené vodě asi 20 minut.
Chlupaté knedlíky
Suroviny:
350 g syrových oloupaných brambor
150 g ve slupce vařených oloupaných brambor
250 g hrubé mouky 1 vejce
hrst petržele kudrnky
sůl
Postup:
Vařené i syrové brambory nastrouháme na jemném struhadle a smícháme je s moukou, vejcem a sekanou petrželkou kudrnkou, osolíme a důkladně zamícháme v kompaktní těsto. Část těsta si vezmeme do dlaně a lžící tvarujeme knedlíky, které házíme rovnou do vařící osolené vody. Podebereme, aby se nepřichytly ke dnu, a podle velikosti vaříme asi 5–7 minut. Po vyjmutí z vody lehce zakápneme olejem.