Speciality regionu Jižní Morava
Speciality regionu Jižní Morava
Boží milosti
Doba přípravy:20 min
Doba vaření:20 min
K oslavám masopustu patří nejen maso, víno a pálenka, ale také sladkosti. I ty ovšem musí být pěkně omaštěné a oslazené, stejně jako jsou boží milosti v našem receptu.
Suroviny:
250 g hladké mouky
2 žloutky
1 lžíce práškového cukru
200 g tuku na smažení trochu mléka
špetka prášku do pečiva
sůl
Postup:
Zpracujeme mouku se žloutky, špetkou soli, s práškem do pečiva a cukrem. Podle tuhosti těsta můžeme přidat trochu mléka. Podle potřeby zasypáváme moukou a těsto propracováváme, až je hladké a nelepivé. Necháme asi hodinu v chladu odpočinout. Na vále vyválíme tenkou placku, nakrájíme rádýlkem čtverečky nebo trojhránky a smažíme v rozpáleném tuku. Necháme okapat, pocukrujeme a podáváme.
Bramborové placky s povidly a s mákem neboli patenty
Doba přípravy:1 hod
Doba vaření:30 min
Počet porcí:4 – 6
Na obyčejných plotnách starých kamen mnohdy vznikaly zázraky. Ještě že nám v našich moderních kuchyních zůstaly alespoň recepty, s nimiž si můžeme připomenout takové pochoutky, jako jsou křupavé bramborové placky plněné povidly.
Suroviny:
800 g den předem uvařených a oloupaných brambor
300 – 400 g hladké mouky, podle škrobnatosti brambor
2 vejce
100 g vepřového škvařeného sádla
200 g švestkových povidel (voda nebo rum na případné rozředění) 100 g mletého máku
50 g moučkového cukru
sůl
hladká mouka na podsypávání
Postup:
Brambory nastrouháme, přidáme mouku, vejce, sůl a vypracujeme těsto, z něhož vytvarujeme šišky. Ty rozdělíme na stejně velké části, ručně vypracujeme placičky a ty vyválíme jako tenké placky. Ihned pečeme nasucho na rozpálené teflonové pánvi nebo plotně z obou stran, až se na nich dělají puchýřky. Jakmile je sundáme z pánve, potřeme rozpuštěným horkým sádlem, namažeme švestkovými povidly (pokud jsou hustá a nejdou rozetřít, zřeďte je vlažnou vodou nebo kapkou rumu) a posypeme jemně umletým mákem smíchaným s moučkovým cukrem. Placky můžeme zabalit jako palačinky nebo podle krajových zvyklostí přeložit dvakrát na půl, takže vznikne tvar taštičky.
Chřest se šunkou a širokými nudlemi
Doba přípravy:15 min
Doba vaření:20 min
Počet porcí:4
Do vázy nebo na talíř? Latinský název asparagus officinalis sice k takové otázce možná svádí, my však dáváme jasnou odpověď: na talíř! Chřest obecný oceňují labužníci natolik, že mu odedávna přezdívají král zeleniny. Než se pustíte do složitější úpravy chřestu, zkuste tu úplně nejjednodušší variantu.
Suroviny:
700 g čerstvého chřestu
100 g másla
400 g vařené šunky
400 g širokých nudlí
lžička oleje mletý bílý pepř
nové koření
bobkový list
sůl
Postup:
Čerstvý chřest oloupeme a na skus uvaříme ve slané vodě, do níž přidáme divoké koření. Vaječné nudle uvaříme ve slané vodě s přidáním oleje. Uvařenou šunku nakrájíme na jemné nudličky a krátce osmahneme na pánvi s máslem. Tuto smaženou směs dáme na okapané uvařené nudle, přidáme chřest a polijeme zbytkem rozehřátého másla.
Čočkový prejt s jáhly
Doba přípravy:10 min
Doba vaření:60 min
Počet porcí:4-6
Naši předkové neznali potravinové doplňky ani detoxikační kúry a přesto neměli trávicí potíže jako řada z nás. Velkou zásluhou na tom měl jejich jídelníček, který obsahoval hodně luštěnin a obilovin. Zkuste to jako oni a ochutnejte lahodnou směs oblíbené čočky s méně obvyklými jáhly.
Suroviny:
200 g čočky
200 g jáhel
1 velká cibule
100 g sádla, nejlépe husího mletý pepř
sůl
majoránka
drcený kmín
Postup:
Čočku důkladně propláchneme a na několik hodin namočíme do studené vody. Poté ji uvaříme do poloměkka a přidáme k ní přebrané, dvakrát vařící vodou spařené jáhly. Společně dovaříme doměkka. Nakrájenou cibuli osmažíme na sádle a vmícháme ji s prolisovaným česnekem, mletým pepřem, drceným kmínem a solí do směsi čočky a jáhel. Dobře promícháme. Pekáček vymastíme sádlem, naplníme připraveným prejtem a ve vyhřáté troubě zapečeme asi 25 minut při 180 °C.
Příloha:
chléb nebo bílé pečivo, nakládaná zelenina
Králík na smetaně (od Tonky)
Doba přípravy:6-8 hod
Doba vaření:90 min
Počet porcí:4
Divocí králíci jsou dnes v naší přírodě k vidění spíš vzácně, a tak si pro tento recept vystačíte s jeho domácím příbuzným. Když k němu přidáte to správné koření, bude výsledek neméně skvělý. A protože jsme na Moravě, nemůže v lahodné smetanové omáčce chybět trochu vína.
Suroviny:
600-800 g králičího zadku
100-120 g libové slaniny
100 ml bílého vína
200 ml smetany
100 g kořenové zeleniny
1 malá cibule
1/2 lžičky rajského protlaku
hořčice
sůl
mleté divoké koření
Postup:
Králičí maso rozdělíme na 50-70 g velké dílky. Protáhneme jimi část proužků slaniny, obalených v mletém divokém koření. Potřeme směsí ze soli, hořčice, rajského protlaku a části vína. Necháme 6-8 hodin odležet.
Poté na zbytku slaniny zlehka osmahneme nakrájenou cibuli a kořenovou zeleninu. Přidáme odleželé maso. Zastříkneme vínem a zvolna dusíme doměkka. Na závěr přilijeme smetanu. Maso vyjmeme. Omáčku se zeleninou nezahušťujeme, ale prolisujeme nebo rozmixujeme.
Příloha:
houskový knedlík
Králík s nádivkou
Doba přípravy:30 min
Doba vaření:60 min
Počet porcí:4
Pečínka je sice výborná, ale těch kalorií… U králičího masa se výčitek bát nemusíte, a pokud si jej naplníte jemnou nádivkou z vajec a žemlí, ještě si skvěle pochutnáte.
Suroviny:
králík
1 cibule
400 g slaniny
1 lžíce tuku
300 ml vývaru
100 ml vína
4 stroužky česneku nádivka
3 vejce
3 žemle v mléce
5 dkg másla
zelená petržel
sůl
muškátový květ
pepř
Postup:
Maso z králíka nakrájíme na díly a prošpikujeme slaninou, osolíme a orestujeme na tuku, poté přidáme nahrubo krájenou slaninu, česnek a cibuli. Opečeme tak, aby králík získal zlatohnědou barvu, podlijeme vývarem a vínem a dusíme do změknutí.
Na nádivku umícháme vejce s kouskem másla, přidáme housky rozmočené v mléce, sekanou zelenou petržel, muškátový květ, pepř a sůl. Nádivku rozetřeme do vymaštěné formy, nahoře potřeme máslem a dáme zapéci dozlatova.
Moravská cibulačka s uzeným masem
Doba přípravy:10 min
Doba vaření:30 min
Počet porcí:4
Také jste slyšeli, že cibulová polévka pochází z Francie? Kdo ví. Možná její recepturu zanechal švarné moravské hospodyňce některý z Napoleonových vojáků, když táhnul z bitvy u Slavkova. A možná, že si tenhle jednoduchý pokrm vymysleli místní už dávno předtím. Důležité je, že chutná pořád stejně dobře!
Suroviny:
800 g vývaru
100 g bílého vína
150 g cibule
80 g oleje
5g čerstvého pepře
80 g uzeného masa
10 g pažitky
Postup:
Na oleji orestujeme na klínky nakrájenou cibuli. Přidáme čerstvý pepř a zalejeme vínem a vývarem. Krátce povaříme. Při servírování do polévky přidáme orestované nakrájené uzené maso a nasekanou pažitku.
Moravský vrabec
Doba přípravy:2 hod (včetně marinování)
Doba vaření:60 min
Počet porcí:4-6
Jsou jídla tak spjaté s národní kuchyní, že ani není možné překládat doslova jejich název do jiných jazyků. Moravský vrabec by sice mohl být překladatelský oříšek, ale jednotlivé ingredience hovoří jasně: pečené vepřové maso, kysané zelí a bramborový knedlík. Prostě moravská pochoutka.
Suroviny:
600 g vepřové plece
česnek
3 cibule
pepř
sůl ocet
500 g kysaného zelí
olej
1 brambora
kmín
Postup:
Vepřovou plec nakrájíme na větší kousky, osolíme, opepříme, smícháme s plátky česneku a kmínem a necháme asi 2 hodiny odležet v chladu. Do pekáčku dáme nakrájenou cibuli a připravené maso. Zprudka opečeme v pekáčku, zalijeme šálkem vody a dáme do trouby péct. Pečeme asi hodinu do změknutí, za občasného podlévání výpekem.
Kysané zelí slijeme a rozkrájíme. Na pánvi orestujeme cibuli a necháme zesklovatět, poté přidáme zelí. Bramboru oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle, zahustíme zelí a ještě chvíli dusíme. Nakonec přidáme ocet a sůl podle chuti. Podáváme s bramborovým knedlíkem.
Pečená hodová husa
Doba přípravy:15 min
Doba vaření:180 min
Počet porcí:4 – 6
Podzimní plískanice jsou zapomenuty. Slaví se moravské hody a v troubě voní pečínka. Tož přijeďte a na pár dnů přestaňte počítat kalorie. Pečené huse s knedlíky a zelím se totiž opravdu nedá odolat…
Suroviny:
1 husa
sůl
kmín
Postup:
Vykuchanou husu uvnitř i na povrchu osolíme, okmínujeme a dáme do pekáče. Trochu ji podlijeme vodou, dáme péci prsy do pekáče a často podléváme. Pečeme, až husa zčervená. Je-li tučná, propícháme ji vidličkou, pak ji vyndáme, všechno sádlo sebereme, husu vložíme obrácenou stranou do pekáče, podlijeme horkou vodou a upečeme do červena. K huse se hodí zelí, knedlíky, ale i brambory. Velmi chutná je husa, peče-li se na hlubokém kamenném pekáči.
Škvarkové pagáčky
Doba přípravy:30 min
Doba vaření:30 min
Počet porcí:4–6
Škvarkové pagáčky se kdysi připravovaly stejně běžně jako chleba. Jemné pečivo ve spojení s vydatnými škvarky zasytilo při práci a navíc skvěle chutnalo. Upečte je někdy přátelům a uvidíte, že se po nich jen zapráší!
Suroviny:
75 dkg hladké mouky
3/8 l mléka
droždí
2 vejce
sůl
Postup:
Na mísu dáme mouku, přilijeme mléko s droždím. Rozkvedláme žloutek, osolíme a je-li těsto husté, přidáme ještě mléko. Necháme nakynout, nakynuté rozválíme, potřeme umletými a smíchanými škvarky. Složíme jako máslové těsto – 3krát proválíme, počtvrté rádlujeme čtverečky. Potřeme vejcem a na pomaštěném plechu rychle upečeme.
Smažený chřest
Doba přípravy:10 min
Doba vaření:15 min
Počet porcí:4
„Pusťte chřest do své kuchyně!“ vyzýváme všechny tímto jednoduchým receptem. Chřest se na českých talířích neobjevuje příliš často, přitom jde o lahůdku, která se pyšní širokou škálou zdraví prospěšných látek.
Suroviny:
500 g chřestu
2/3 vody na uvaření
1/3 bílého vína
sůl 2 vejce
10 dkg mouky
10 dkg strouhanky
olej
Postup:
Čistý a ve slané vodě s vínem uvařený chřest důkladně scedíme. Obalíme v mouce, vajíčku a strouhance a smažíme na rozpáleném oleji. Podáváme s bramborovou kaší a přepuštěným máslem nebo listy salátu.
Svatební koláčky
Doba přípravy:120 min
Doba vaření:25 min
Počet porcí:Z jedné dávky je asi 110 koláčků podle velikosti
Pečení svatebních koláčků je obřad sám o sobě. Už jen proto, že je musíte připravovat nejméně ve dvou. Jakmile se trouba rozpeče, je třeba do ní sázet jeden plech koláčků za druhým. Za titěrnou práci vás odmění zlatavé cukroví, které nesmí chybět na žádné moravské veselce.
Suroviny:
250 g hladké mouky
250 g polohrubé mouky
1 dcl mléka
1 lžíce cukru
150 g másla 150 g sádla
1 droždí
2 vejce
1 kůra citronu
povidla
Postup:
Vše smícháme, podle potřeby přidáme mouku, aby se těsto nelepilo. Těsto necháme 15 minut odpočinout. Zatím si připravíme náplň tvarohovou, makovou nebo ořechovou. Uděláme si posypku a rozšleháme 2 vejce s trochou mléka. Děláme malé kuličky asi o průměru 2 cm, roztáhneme, plníme náplní, máčíme ve vejci s mlékem a v posypce, dáme na plech. Prstem uděláme malý důlek na povidla. Pečeme asi 30 min..
Sváteční dvojctihodné koláčky
Doba přípravy:120 min
Doba vaření:25 min
Počet porcí:20-25 ks
Jak název napovídá, tyhle koláčky si zaslouží úctu každého jedlíka hned dvakrát. Poprvé, když se zakousne do povidel trůnících nahoře v důlku. Podruhé, když se mu na jazyku rozplyne tvarohová náplň. Máte-li rádi změnu, vyzkoušejte místo ní třeba makovou či ořechovou.
Suroviny:
500 g polohrubé mouky
25 g droždí
1 vejce
2 vaječné žloutky
250 ml mléka
100 g cukru
150 g másla
citronová kůra
vanilkový cukr
sůl
mouka na vyválení
Rozpis na 1. náplň:
200 g tvarohu
80 g cukru
1 vaječný žloutek
50 g rozinek
Rozpis na 2. náplň:
asi 500 g švestkových povidel
50 g loupaných mandlí
rum
1 vaječný žloutek
1-3 lžíce mléka
Postup:
Do mísy přesejeme mouku, do které uděláme důlek. Vložíme rozdrobené droždí, cukr a zalijeme částí vlažného mléka. Dáme na teplé místo lehce nakynout. Poté přidáme vejce, žloutky, rozpuštěné máslo, sůl, nastrouhanou citronovou kůru, vanilkový cukr a zbytek vlažného mléka. Dobře vymícháme a opět dáme na teplé místo dostatečně vykynout.
Připravíme si tvarohovou náplň smícháním tvarohu, cukru, žloutku a rozinek.
Z kynutého těsta připravíme asi 20-25 dílků, které naplníme tvarohovou náplní. Těsto zakulatíme a vyskládáme na pečicí plech.
Po krátkém nakynutí bochánky uprostřed stiskneme a důlek vyplníme druhou náplní z povidel dochucených rumem. Nahoru položíme mandli. Těsto okolo potřeme rozmíchaným žloutkem s mlékem.
Plech vložíme do vyhřáté trouby a koláčky dozlatova upečeme. Náplně do koláčků můžeme střídat, například s makovou či ořechovou.
Uzený pstruh s koprovým dresingem
Doba přípravy:15 min
Počet porcí:1-2
Uzeného pstruha v žádné bystřině neulovíte, ale v rybářské speciálce nebo ve větším obchodě jej seženete bez problémů. Vypravit se pro něj se určitě vyplatí, neboť na lehký, zdravý a přitom chutný pokrm bude váš žaludek ještě dlouho vděčně vzpomínat. Jen pozor na kosti!
Suroviny:
1 uzený pstruh o hmotnosti cca 400 g
200 ml zakysané smetany
šťáva z poloviny citrónu
několik snítek čerstvého kopru
mletý pepř
sůl
Postup:
V zakysané smetaně rozmícháme citrónovou šťávu a nadrobno nakrájený čerstvý kopr. Dochutíme solí a mletým pepřem. Na talíř poskládáme úhledné řezy z uzeného pstruha a přelijeme je koprovým dresinkem. Podáváme vychlazené.
Příloha:
chléb, bílé pečivo, zeleninové saláty
Vepřová panenka plněná sušenými švestkami s bylinkovými brambory
Doba přípravy:30 min
Doba vaření:20 min
Počet porcí:4
Šťavnaté maso, které lze připravit na mnoho způsobů? Kdo říká „vepřová panenka“, hádá správně. V tomto receptu si k jemnému masu přidáme ještě marinované švestky a ořechy a rozehrajeme tak neodolatelnou symfonii chutí a vůní...
Suroviny:
4 ks vepřové panenky po 150 – 200 g
10 sušených švestek bez pecek marinovaných ve vinné pálence
4 lžíce švestkových povidel
olivový olej
hřebíček
4 lžíce sekaných vlašských nebo lískových oříšků
sůl bylinkové brambory
250 ml zakysané smetany
hrst čerstvých bylinek
sůl
4 větší brambory uvařené ve slupce
máslo
Postup:
Švestky, které jsme nejlépe přes noc naložili do vinné pálenky, nakrájíme na tenké nudličky a smícháme s povidly, olivovým olejem, kořením a oříšky. Do panenky prořízneme kapsy a plníme je připravenou směsí. Vrchní část masa potřeme olejem a necháme chvíli odležet, poté ji prudce opečeme. Smetanu smícháme se směsí bylinek a soli a uložíme do lednice. Oloupané brambory (nebo noky) orestujeme na pánvi s trochou másla, osolíme. Na závěr přidáme nakrájené bylinky, smícháme a můžeme podávat se smetanou.